Příprava vodní dýmky je snadná a takřka nevyžaduje uživatelskou příručku. Jednotlivé typové řady vodních dýmek se mohou od sebe lišit konstrukčním řešením a samozřejmě vzhledem. Samotná příprava vodní dýmky ke kouření se liší jen v malých detailech, je jednoduchou záležitostí, ale je třeba k ní přistupovat s co největší pečlivostí, protože přímo ovlivňuje kvalitu výsledného kouře. V následujícím postupu jsou názorně vyobrazeny jednotlivé kroky jak připravit vodní dýmku ke kouření.
Návod k přípravě vodní dýmky
1.
Do skleněné vázy nalijeme tolik vody, aby po spojení vázy s tělem vodní dýmky byl konec trubky ponořen ve vodě. Zároveň musí zůstat dost místa na bublání, aby se nenasála voda do hadice.
2.
Dále sestavíme vodní dýmku. Vezmeme do rukou tělo s těsněním a vázu. Pomalým kroucením zasuneme co nejníže tělo do vázy. Některé druhy vodních dýmek mají gumové těsnění a závit. Ty se do sebe nezasunují, ale opatrně šroubují.
3.
Kratší konec hadice zasuneme do bočního otvoru na těle vodní dýmky.
4.
Nyní vyzkoušíme těsnost vodní dýmky. Položíme ruku na vrchní otvor vodní dýmky (tam kde patří korunka) a potáhneme z hadice. Pokud ucítíme tlak pod rukou tak je vše správně utěsněné. Pokud však ne, překontrolujeme všechny spoje.
5.
Dále si připravíme korunku, tabák, alobal (popřípadě sítko) a něco na propíchání alobalu (párátko, špendlík, jehlu atd.). Vezmeme si korunku a rozdrobíme do ní tabák, tak aby byl cca 3 mm pod horní okraj korunky. Tabák nepěchujeme jinak by vodní dýmka špatně táhla a tabák by neseschl celý. Poté si vezmeme nachystaný alobal o velikosti 15 x 15 cm a zabalíme přichystanou korunku s tabákem. Alobal důkladně utlačíme na korunku a propícháme přichystaným ostrým předmětem. Počet dírek by měl být kolem 35 (záleží na velikosti korunky). Součástí vodní dýmky je i sítko, ale nejsou s ním moc dobré zkušenosti.
6.
Pokud není navlečené těsnění na vrchním otvoru dýmky tak těsnění navlečeme. Připravenou korunku s tabákem nasadíme kroutivým pohybem na těsnění.
7.
Přichází na řadu zapálení uhlíku. Pokud máme kokosové, bambusové nebo dřevěné uhlí tak je potřeba uhlík žhavit delší dobu. Dá se žhavit v ohništi, krbu, na plynovém sporáku se sítkem na varné sklo nebo v SHISHAVACu. Až když uhlík celý žhne, vezmeme jej do kleštiček a dáme na alobal. Pokud ale používáme rychlozápalné uhlí, tak vezmeme uhlík do kleštiček a zapálíme ho zapalovačem. Uhlík začne jiskřit. Až uhlík dojiskří můžeme mu malinko pomoci rozfoukáním, aby byl celý nažhavený. Pak ho položíme na alobal. V žádném případě nedáváme uhlík na alobal dříve než přestane jiskřit, zničila by se chuť tabáku!!!.
8.
Tak a máme připravenou vodní dýmku. Nyní můžeme natáhnou ústy z hadice a slyšíme jak se tvoří bublinky ve váze. Po 3 - 5 nadechnutích by jsme měli vidět dým a cítit chuť tabáku.