Jak sestavit vodní dýmku

UNIVERZÁLNÍ NÁVOD NA SESTAVENÍ VODNÍ DÝMKY

 

Některé kroky sestavení vodní dýmky popisují více možností, jak jednotlivý krok provést. Vyberte vždy tu variantu (a, b, c...), která odpovídá designu Vaší dýmky.

Před prvním použití:

  • dýmku opatrně vybalte z obalu a zkontrolujte, zda je dýmka kompletní a v pořádku, tedy že nechybí žádná součástka či není poškozená. V případě, že dýmka má viditelnou vadu, neprodleně tuto vadu reklamujte u prodejce a dýmku nepoužívejte, umožníte tak rychlé vyřízení případné reklamace,
  • pokud je dýmka v pořádku, je potřeba ji důkladně vymýt a zbavit ji prachu, nečistot a případných zbytků materiálu z výroby.

 

 

Po každém použití:

  • vždy vylijte vodu z vázy a propláchněte ji čistou vodou,
  • propláchněte tělo dýmky,
  • pokud má tělo tendenci zatuhnout ve spojích, dýmku před uskladněním pokaždé rozložte,
  • korunku a nástavec na korunku vždy nechte nejprve zcela zchládnout, následně je zbavte tabáku, omyjte a osušte,
  • nepoužívejte chemické přípravky na mytí (například k mytí nádobí), jejich zbytkové množství v dýmce může vést ke zdravotním potížím.

 

 

Pravidelná údržba dýmky:

  • podle frekvence užívání dýmky ji vždy v pravidelných intervalech kompletně rozložte, vyčistěte všechny její části přípravkem, určeným k čištění dýmek a rozpouštění vodního kamene, a nechte důkladně vyschnout,
  • kovové části dýmky, které mají tendenci vrzat či zatuhávat (závity a jiné spoje) ošetřete silikonovým olejem, nebo jiným vhodným přípravkem.

 

UPOZORNĚNÍ

 

Vyvarujte se nárazům či otřesům, které mohou poškodit skleněné a keramické části dýmky.

 

Nevystavujte dýmku prudkým teplotním šokům (schlazení rozehřáté  korunky, nalití horké vody do vázy apod.), může dojít k popraskání  materiálu.

 

Vyvarujte se dlouhodobému skladování dýmky ve složeném stavu, zabráníte případnému zatuhnutí jejích spojů.

 

Vyvarujte se skladování dýmky ve venkovních prostorách. Dlouhodobé vystavení přímému slunci a povětrnostním podmínkám může výrazně poškodit povrch těla dýmky.

 

Odkládání rozžhavených uhlíků na eloxované části dýmky (dýmky s hliníkovým tělem) může snížit životnost povrchové vrstvy dýmky.

 

Přenášení dýmky za tělo vytváří tlak na spoj skla a závitové části dýmky a může snížit pevnost spoje. Doporučujeme dýmku při přenášení podpírat za vázu.

 

Nevystavujte dýmku silnému tlaku ostrých předmětů (kleštičky, jiné nástroje), mohlo by dojít k poškození povrchové vrstvy a vytvoření škrábanců (zejména u hliníkových dýmek).

 

Dřevěné části dýmky pouze ošetřete navlhčeným hadříkem, nevystavujte je dlouhodobému kontaktu s vodou.

 

NIKDY NENECHÁVEJTE DÝMKU S HOŘÍCÍMI UHLÍKY BEZ DOZORU.

 

ČASTÉ DOTAZY

 

Jak poznám, kolik vody mám do své dýmky nalít?

Voda ve váze by měla sahat zhruba centimetr až dva nad konec downstemu. Dolní konec spodní trubky by tedy měl být vždy centimetr či dva pod hladinou.

Pokud má Vaše dýmka na konci spodní trubky diffusor – děrovanou část, dbejte na to, aby hladina vody sahala zhruba centimetr nad děrování.

 

Jak poznám, že mám v dýmce správné množství vody?

Pokud je vody ve váze příliš, bude mít tendenci šplouchat kapky vody do hadice, ve které bude při potáhnutí z dýmky vydávat praskavé zvuky a bránit plynulému nádechu z dýmky.

Pokud je vody ve váze málo, nechladí a nefiltruje dým, který je horký a škrábe v krku, a při nádechu z dýmky je cítit po ohni.

 

Dýmka mi málo kouří, mám špatnou dýmku?

Ne. Dýmivost není vlastnost, kterou by určovala dýmka. Je to vlastnost, která přísluší magickému spojení korunky, tabáku a uhlíků. Pokud dýmka málo kouří, je možné, že má tabák málo tepla a potřeboval by přiložit nějaký ten uhlík. Pokud je uhlíků dost, ale dýmka přesto nekouří, je možné, že použitá korunka a tabák se příliš nepřátelí, a bylo by lepší vyzkoušet jinou dvojici pro dosažení lepšího výsledku.

 

Sestavil jsem dýmku, ale nejde mi vyfouknout dým z vázy!

U některých dýmek, které lze po výměně nebo přidání některých částí používat jako vícešlauchové, může být součástí balení stejný počet kuliček do ventilu, jako počet vývodů pro šlauchy. Pokud využíváte pouze jeden šlauch, vyjměte kuličku z toho vývodu pro hadici, do kterého máte hadici připojenou, aby byl průchod vzduchu volný oběma směry.

 

Tabák se mi pokaždé rychle spálí, co dělám špatně?

Existuje hned několik možností, které mohou vyústit zčernalou vrstvou tabáku, která Vám v krku bude chutnat jako oheň a pokusí se Vás uškrtit při každém nádechu.

Může to být příliš mnoho tabáku v korunce. Takový přebytečný tabák se pak nepěkně připálí ke všemu, co jste na korunku položili – alobal, badcha i heat management, a dá Vám to důrazně najevo.

Další možností je přílišný žár. Pro zahřátí dýmky je ve většině případů ideální trojice důkladně rozžhavených uhlíků. Jakmile se ale korunka zahřeje a začne to pěkně dýmit, většinou je nejlepší teplo maličko ubrat, což určitě ocení většina světlých tabáků. Jak uhlíky postupně ohořívají a ztrácí výhřevnost, je ideální čas odložený uhlík na korunku zase přidat.

 

Jak zjistím, jaký tabák si mám koupit?

Na tuto otázku neexistuje správná odpověď. Každý výrobce nabízí širokou paletu chutí, a pro svůj tabák volí různé odrůdy tabákových listů i jejich zpracování. Nejlepším způsobem je proto vyzkoušet několik značek a příchutí, které Vás osloví, a najít si mezi nimi ideální konzistenci, chuť a dýmivost tabáku, která Vám bude vyhovovat. Doporučujeme k tomuto účelu využít malá jednorázová balení tabáku z naší nabídky.

 

Jaký je rozdíl mezi světlým a černým tabákem?

Jedná se o různé odrůdy tabákových rostlin, které se liší množstvím obsahu nikotinu. Černé tabáky do vodních dýmek obsahují tabákové listy s větším obsahem nikotinu, a v některých případech jsou „posíleny“ přidáním tekutého nikotinu do hotové směsi. Takové tabáky mají většinou více patrný

„doutníkový podtón“ ve své chuti a stoupají více do hlavy.

I nikotinem se lze předávkovat a způsobit si závrať, bolest hlavy a jiné nepříjemné stavy, výrazně proto doporučujeme pro první setkání s vodní dýmkou světlý tabák, který se více zaměřuje na výraznost chuti.

 

Je každá korunka vhodná pro každý tabák?

Nikdo Vám nedokáže zabránit, abyste zkusili cokoliv. Je ale pravděpodobné, že nejlepšího výsledku dosáhnete s tou správnou kombinací tabáku, korunky a způsobu přípravy. Existují samozřejmě jakési „univerzální varianty“ korunek či tabáků, které je možné použít prakticky s čímkoli. Známým představitelem korunek, které si poradí téměř s jakýmkoli tabákem a udělají z něj něco „kouřitelného“, jsou například korunky Solaris či turecké varianty od výrobců Gusto Bowls, Tortuga, UPG nebo Kolos.

 

Jak poznám, zda bude badcha nebo heat management pasovat na moji korunku?

K tomuto účelu najdete na e-shopu vodnidymky.cz v sekci příslušenství – korunky odkaz na seznam kompatiblity. V něm můžete vyhledat podle názvu svoji korunku a zjistit, jaké nástavce je možné s korunkou použít.

 

Jaký je rozdíl mezi rychlozápalnými uhlíky a kokosovými uhlíky? Vždyť ty rychlozápalné jsou přece taky z kokosu!

Ano, oba druhy uhlíků se nejčastěji vyrábí z lisovaných kokosových skořápek. Zatímco u klasických kokosových briket tady proces jejich výroby končí, u rychlozápalných uhlíků jsou brikety navíc napuštěny chemickou rozpalovací směsí, díky které je lze rozpálit i běžným zapalovačem. Tato směs částečně shoří při rozpálení uhlíku, ale nezmizí z uhlíku docela, a díky tomu je její pachuť patrná i ve výsledné chuti dýmky.

 

Můžu kokosové uhlíky rozpálit zapalovačem, jako ty rychlozápalné?

Ne. Kokosové uhlíky jsou v podstatě dřevěné brikety, které ke svému rozehřátí potřebují delší vystavení zdroji tepla. Ideální je tedy rozpálit je v přímém ohni (krb, ohniště), nebo na nějakém žhaviči k tomu určeném. Rozpálení kokosových uhlíků na běžném elektrickém žhaviči trvá zhruba 10-15 minut. Rozpálení takového uhlíku zapalovačem by tedy bylo poměrně náročné, a rozpálení více uhlíků současně téměř nemožné. Pokud se chystáte vzít si dýmku na cesty, ale nebudete mít možnost využít zapojení do elektrické sítě, můžete namísto elektrického použít plynový žhavič. Ten ke svému fungování potřebuje pouze vyměnitelnou plynovou kartuš, a můžete si na něm rozpálit uhlíky i bez přísunu elektrického proudu.

 

Existuje nějaký tabák do vodní dýmky bez nikotinu?

Ano. Tedy, ne přímo tabák. V naší nabídce naleznete v sekci netabáky náplně do vodní dýmky, které jako nosič pro melasu používají místo tabákových listů alternativní materiály, jako jsou minerální kamínky nebo hydrosilikonový gel. Protože dýmivost i chuť v hotových tabácích do vodních dýmek určuje právě melasa, o nic nepřijdete – naopak, beznikotinové náplně často produkují větší „obláčky“ než standartní tabáková náplň.

 

Mohu použít beznikotinové náplně do vodní dýmky s libovolnou korunkou?

Není to nemožné, ale efektivita pravděpodobně nebude ideální. Beznikotinové náplně mají často z větší části tekutou podobu, a právě tekutina v nich může za jejich dýmivost i chuť. Pro jejich použití jsou proto vhodnější korunky typu phunnel nebo vortex, které udrží všechnu náplň v korunce, a vy si tak můžete užít maximum chuti i dýmu.

 

Musím vybírat jen z příslušenství stejné značky, jako je moje dýmka?

Ne. Při výběru příslušenství je nejdůležitejší kompatibilita a vliv na výkonnost dýmky, a hned za nimi následuje Vaše preference designu a stylu. Značka výrobce by ve výběru příslušenství neměla hrát velkou roli.

 

Jakou hadici si mám na dýmku pořídit? Tu nepěknou silikonovou, nebo tu krásně barevnou kroucenou orientální hadici?

Ačkoli většina výrobců vodních dýmek dnes ke svým dýmkám volí silikonovou hadici, stále ještě můžeme narazit na ty „odlschool“ hadice, krásně barevné, s povrchem z kůže, sametu či jiného materiálu. Vypadají lákavě a mají v sobě příslib dálek orientu. Naneštěstí mají také krátkou životnost. Takové hadice bývají nejčastěji vyrobeny z drátku, stočeného do pružinky. Ten se omotá papírem, v lepším případě fólií a pak nějakou tou kůží nebo látkou. Taková hadice je skvělá na výstavku, ale pro opakované používání se příliš nehodí. Každá kapička vody, která se do ní dostane, ji totiž mění v rozkládající se a rezavějící pohromu.

Pokud máte možnost volby, raději zvolte hadici z potravinářského silikonu, např. hadici Soft Touch se sametově jemným povrchem, která sice vedle té orientální bude vypadat poněkud nudně, ale můžete ji vyčistit po každém použití, a zbavíte se tak možnosti vdechnutí nejrůznějších nečistot, a také usazování pachů v hadici.

 

Chci co nejlevnější dýmku, ale aby byla co nejkvalitnější. Můžete mi nějakou doporučit?

U vodních dýmek existuje jistá cenová hranice, která se v současnosti pohybuje přibližně okolo částky šestnácti set až dvou tisíc.

Nad touto cenovou hranicí již rozdíly v ceně dýmky neznamenají větší či menší kvalitu, nýbrž rozdíl v ceně použitých materiálů (dřevo, termoplastický polymer, nerezová ocel prémiové kvality, atd.), v nákladnosti zpracování nebo v celkové vybavenosti dýmky (váza, korunka, hadice, kleště, nástavec na korunku, LED světýlko apod.). Cenu může ovlivnit také jedinečný design nebo limitované množství konkrétního modelu.

Pod touto cenovou hranicí většinou snížení ceny znamená ústupek pohodlí, kvalitě materiálu a kvalitě provedení dýmky. Čím níže s cenou půjdete, tím větší „mouchy“ dýmka pravděpodobně bude mít. Může se jednat o nedokonalé barvy, drobné oděrky, malou trvanlivost materiálu, nedokonale doléhající díly a podobně.

Shrnuto a podtrženo, z dýmky za dvě stovky si sice zakouříte, ale nejspíš to nebude světový zážitek. Pokud si tedy kouření vodní dýmky nechcete jen vyzkoušet a pak dýmku uklidit na zbytek věčnosti někam do kumbálu, rozhodně se vyplatí zainvestovat do dýmky, která je alespoň o trochu blíže oné zmíněné hranici.

Jsou větší dýmky lepší než malé dýmky? Jaký je mezi nimi rozdíl? Velikost dýmky není důležitá. Důležitá je ale vlastnost, která s velikostí často souvisí, a to objem vody, který do vázy dýmky při jejím používání přijde. Voda ve váze pomáhá filtrovat a z velké části chladit dým, který skrze ni proudí. Čím menší množství vody je ve váze, tím kratší dobu bude trvat, než se voda zahřeje, a schopnost chladit dým ztratí.

Menší dýmky tedy nejsou o nic horší než velké dýmky. Jejich hlavním účelem je skladnost, díky které si je můžete pohodlně složit do tašky a vzít s sebou na cesty. Pokud si přejete mít malou dýmku, ale přesto byste si chtěli dopřát několikahodinový dýchánek, aniž by Vás obtěžoval horký dým, obstarejte své dýmce nějaký další způsob chlazení, například kyblík ledu, do kterého ji postavíte.

 

Jak to je s více šlauchy u dýmek?

Velká část dýmek je uzpůsobena pouze pro jeden šlauch, ale existují dýmky, které umožňují připojení více šlauchů současně. Některé modely dýmek disponují rovnou v základu více vývody pro šlauch, u jiných je možné vyměnit zpětný ventil za redukci. Více šlauchů u jedné dýmky má hned několik několik aspektů, které je třeba zvážit.

Pokud z dýmky potáhne více kuřáků zároveň, tabák se více zahřeje. Dochází tak rychleji k jeho ohřívání a často také k výraznému připalování.

Dým, který z dýmky natáhnete, se při použití dýmky více kuřáky současně rozdělí mezi počet kuřáků. Každý tak dostane pouze část dýmu. Jinak řečeno, čím více šlauchů, tím méně dýmu na každého.

Při použití více šlauchů současně se uhlíky rychleji spalují. Spotřeba uhlíků se tedy zvyšuje a jejich životnost se krátí.

Aby mohly být k dýmce připojeny dvě hadice, ale proudění vzduchu zůstalo správné, je potřeba mít ve všech vývodech pro hadici kuličku zpětného ventilu, která při potáhnutí z jednoho šlauchu zabraňuje proudění vzduchu ze šlauchu jiného. Stejná kulička ale zároveň znemožňuje zpětné vyfouknutí dýmu z vázy a ochlazení tabáku v korunce. Není tedy možné reagovat na případné přepálení tabáku a vyfouknout z vázy dým, který ze spáleného tabáku vznikl.

 

Používáme ověření věku Adulto