Připravujeme nové ověření plnoletosti

Připravujeme nové ověření plnoletosti 31.5.2017 vstoupil v platnost Zákon č. 65/2017 Sb. O ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Dle § 42 odst. 1 jsou prodejci nebo jiní provozovatelé povinni přizpůsobit svou činnost podmínkám stanoveným tímto zákonem do 90 dnů ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona. Za nesplnění některé z povinností týkajících se prodeje tabákových výrobků, kuřáckých pomůcek, bylinných výrobků určených ke kouření, elektronických cigaret nebo alkoholických nápojů prostřednictvím prostředku komunikace na dálku hrozí pokuta až do výše 800.000 Kč. Mezním datem je tedy 28.8.2017


Aktuálně nejdiskutovanější povinností je tzv. „systém ověřování věku„


Dle § 6 odst. 1 tabákové výrobky, kuřácké pomůcky, bylinné výrobky určené ke kouření a elektronické cigarety lze prodávat prostřednictvím prostředku komunikace na dálku, pokud je vyloučen jejich prodej osobám mladším 18 let; za tím účelem musí být prodejce těchto výrobků prostřednictvím prostředku komunikace na dálku vybaven počítačovým systémem, který elektronicky jednoznačně ověří věk spotřebitele (dále jen „systém ověřování věku“). Prodejce je povinen v okamžiku prodeje ověřit, že kupující spotřebitel není mladší 18 let. Prodejce je dále povinen písemně oznámit údaje o systému ověřování věku a jeho fungování Ministerstvu zdravotnictví.

Jednoduše řečeno – pokud si budete chtít nadále přes e-shop koupit vodní dýmku, jelikož se jedná o kuřáckou pomůcku, jsme povinni před klikem na tlačítko „Odeslat objednávku“ ověřit váš věk!!

Způsoby ověřování, které splňují zákon dle Ministerstva zdravotnictví:
a) Ověření plnoletosti podle identifikačních údajů uvedených v občanském průkazu a dalším dokladu při předchozí osobní registraci u prodejce
b) Ověření pomocí systémů třetích stran, které jednoznačně doloží věk spotřebitele

Za nedostatečné splnění povinnosti se považuje aktuálně využívané vyplnění formuláře před odesláním objednávky (čestného prohlášení), že kupující je způsobilý k nákupu tabákových výrobků a alkoholu, že má více jak 18 let.

Zákonnou povinnost taktéž nesplňuje kontrola ověření věku formou kontroly na výdejním místě, kontrolou při předání vlastní dopravou, anebo zapojením přepravců, kteří garantují ověření věku při předání zásilky spotřebiteli (např. Zásilkovna, Česká pošta, DPD, In Time, atd).


I když to zákon přímo neukládá, ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že prodejce by měl nadále zajistit, že zboží nebude převzato osobou mladší 18 let ani při jeho předávání.

Jediná autentizační služba, která v současné době splňuje zákon, je MojeID. Abyste však mohli v e-shopu nakupovat, musíte mít svůj účet validován, což je nejvyšší stupeň ověření účtu.

Dle vyjádření Asociace pro elektronickou komerci (APEK) je identifikace věku před předáním zboží zbytečná a bude jedině omezovat spotřebitele a zvyšovat náklady. Aktuálně testujeme vhodné nákupní postupy, abychom touto nesmyslnou byrokratickou obstrukcí co nejméně obtěžovali zákazníky

Sledujte naše stránky a FB, abyste se mohli včas na chystané změny připravit.

Používáme ověření věku Adulto