Historie vodní dýmky

Vodní dýmka historie

   Vodní dýmka i když se to nezdá, je jedna z mnoha tradičních kuriozit sdílených mezi různými kulturami. Je to zařízení, které má mnoho jmen. Na západě je pro vodní dýmky obecně přejímán název „Hookah“, zatímco slovo „shisha“ je přiřazováno k příchutím tabáku. Na blízkém východě a jižní Asii (rodiště moderního hookah, jak ji známe dneska) se tyto dýmky označovaly jako „shisha“, zatímco tabák do vodních dýmek se zde nazývá mimo jiné i „Mu'assal“, „Moassal“ nebo „tombak“. 
   Je fascinující, jak se názvy liší v závislosti na zeměpisné poloze a kulturní historii.
V Turecku, například, jeden kouří z „nargile“, což znamená samotné označení vodní dýmky, zatímco na druhé straně hranice v Sýrii by člověk šel do Tea house -„Narguileh“ (čajovna, kuřárna). Cestujeme-li dále na východ, pak v čajovnách nám budou podávat „Ghalyun“, který ovšem bude chutnat přesně stejně, jako v sousedních zemích. 
   V Indii, kterou můžeme nazvat rodištěm moderního hookah (termín „hookah“ pochází ze starověkého indického slova „hukkah“, nebo „kokosové“- což je materiál z kterého byly první dýmky vyrobeny). Jestliže navštívíte Indii můžete najít velké množství mládeže, kteří oživují tradiční zábavu kouření vodních dýmek, onu činnost, která kdysi byla vyhrazena jen pro vyšší, ušlechtilé třídy.
   Spojené státy a Kanada nedávno zaznamenaly nárůst popularity kouření vodních dýmek zejména mezi  školní mládeží ve městech. Zatímco původ hookah může být vystopován až k Osmanské říši, naopak v Severní Americe je to relativně nový fenomén. Docela nedávno, tak před deseti lety, by tabáky do vodních dýmek šlo najít pouze v arabských obchodech a speciálních kuřáckých obchodech. Výběr byl omezen pouze na několik značek a pár tradičních příchutí. Dnes, díky rostoucí populaci lidí východního původu se tato starodávná tradice rozšiřuje nejen v USA, ale i po celém světe. Vzniká množství salonků, kaváren, čajoven, šíšáren, obchodů a shopů. Vodní dýmka je  dosažitelná pro širokou veřejnost a získává stále větší popularitu. 
   Dnešní kuřák „hookah“ má na výběr z desítky značek vodních dýmek. Tabáky do vodních dýmek jsou na výběr ve stovkách různých příchutí, stejně jako velký výběr uhlí do vodních dýmek. Moderní technologie, jako jsou on-line shopy se specializují na hookah a shisha produkty. Šíření umění a kultury vodních dýmek napomáhají i oblíbené diskusní fóra, související blogy a YouTube.

Takže co činí vodní dýmku tak přitažlivou pro tak rozmanitou populaci lidí? Na první pohled se může zdát, že posezení u vodní dýmky není ničím mimořádné, nicméně se dá říct, že žádné „nabití“ není stejné. Umění přípravy vodní dýmky, sdílení osobních a  tradičních technik, pečlivé a jemné zacházení s hookah uhlí to vše je třeba dodržovat. Jsou to léty ověřené tradice, které spolu se správným sestavením vodní dýmky pak dají výsledné příjemné posezení u vodní dýmky. Pro některé může být kouření vodní dýmky obdivován a respektován stejným způsobem jako milovníci dobrého vína přistupují ke kvalitnímu vínu.

Staňte se sommeliery kouření vodních dýmek a vychutnejte si každé „nabití“ vodní dýmky.

Používáme ověření věku Adulto